JQuery Cycle Plugin - Fade In Image


ZWIĄZEK PODHALAN


Związek PodhalanZarząd Główny 

Związku Podhalan w Polsce

ul. Rynek 21

34-400 Nowy Targ

tel./fax. 018 264 95 23 

e-mail: biuro@zwiazek-podhalan.com 

www.zwiazek-podhalan.com
SŁOWACJA - SLOVAKIA


Brutovce 10, 053 73 – Slovensko

 e-mail: rrp.partnerstvo@gmail.com

 www.rrp.sk

Regionálne rozvojové partnerstvo (RRP) je nezisková organizácia, ktorej jedným z najvýznamnejších programov je revitalizácia obce Brutovce v časti Pod skalou v Levočských vrchoch. V tejto lokalite členovia RRP realizujú komunitné aktivity v priestoroch občianskeho združenia RRP, zachraňujú pôvodnú architektúru dreveníc a hospodárskych budov a svojimi aktivitami i víziami sa snažia o trvalo udržateľný rozvoj v tejto lokalite.

Členovia RRP sú udržiavateľmi tradičných remesiel (od výskumných aktivít po konkrétne praktické), zaoberajú sa chovom hospodárskych zvierat (ovce, kone, kozy), permakultúrnym pestovaním plodín, bylinkárstvom, usilujú sa o podporu potenciálu miestnej komunity ľudí.     

  

 Michal SMETANKA

Lenka SMETANKOVA

Brutovce 104, 053 73

mobil: 0907 931 192

e-mail: smetankova.lenka@gmail.com

e-mail: michal.smetanka@gmail.com

   www.smetankovo.sk

  

 

      

 

 
CENTRUM PASTERSKIE


 logo zagroda edukacyjnaProwadzimy tradycyjny kulturowy wypas ponad 1200 owiec na halach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, a w Koniakowie otwarliśmy zagrodę edukacyjną - w naszym Centrum Pasterskim realizujemy ofertę edukacji regionalnej nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla rodzin wielopokoleniowych oraz turystów odwiedzających Beskidy.

 

Gospodarstwo jest członkiem Ogólnpolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych - zapraszamy do udziału w prelekcjach pasterskich, pokazach wyrobu bundzu, pokazach obróbki wełny i warsztatach rękodzieła techniką robótek ręcznych na palcach i dłoniach. 

Centrum Pasterskie

 Zapraszamy do naszej bacówki i rodzinnej gazdówki, do zwiedzania udostępniona jest również wystawa pasterska. Wstęp do Centrum Pasterskiego jest bezpłatny, dla gości również bezpłatny parking, toalety oraz plac zabaw dla dzieci (w okresie letnim). W naszej rodzinnej gazdówce zobaczycie przykłady typowych karpackich zwierząt pasterskich: owce, kozy i krowy. 

OTWARTE CODZIENNIE: 

– od maja do września w godz.  9:00 – 19:00 

– od października do kwietnia  10:00 – 18:00 

WSTĘP BEZPŁATNY!

Obecnie wypasamy 1200 owiec w formie gospodarki szałaśniczej – czyli w trybie normalnej codziennej pracy. Wypas prowadzony jest zamiennie na kilku halach m.in. Podgrapy, Hala Barania, Magurka oraz Ochodzita. Jeśli jednak nie uda się Wam znaleźć stada owiec na pobliskich halach to zajrzyjcie do naszej gazdówki. Przypominamy, że owce, kozy i krowy to zwierzęta roślinożerne i można je karmić – najlepiej jednak trawą lub sianem, które jest przygotowane w żłobach.

     Zapraszamy rówież na interaktywną ścieżkę edukacyjną – przeróbka runa owczego oraz wełny starodawnymi i nowoczesnymi metodami – krymplowani, przyndzyni, zwijani oraz śtrykowani…. Przywracamy wełnie walory zdrowotne, by znaleźć dla niej zastosowanie we współczesnym świecie. Nasze Centrum Pasterskie ma charakter otwarty, można dotykać narzędzi do obróbki wełny, spróbować swoich sił w gręplowaniu, przędzeniu, zwijaniu, tkaniu na krosnach, filcowaniu czy robótkach ręcznych. 


PRELEKCJE, POKAZY, WARSZTATY

Centrum Pasterskie realizuje również ofertę edukacyjną: prelekcje pasterskie, pokazy wyrobu serów, pokazy obróbki wełny oraz warsztaty rękodzieła z wełny owczej w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. 

logo zagroda edukacyjna

PASTERSKIE PROGRAMY EDUKACYJNE

„Co nam dają owce?”  Interaktywna prelekcja pasterska z degustacją serów regionalnych. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z tematyką gospodarki pasterskiej, wpływu owiec na zachowanie bioróżnorodności oraz przedstawienie codziennego życia pasterzy na hali. O mleku, serach, mięsie i wełnie – czyli interaktywna rozmowa z o tym:   Po co owcom dzwonki? Dlaczego pasterz gra na fujarce? Jak się robi sery? Jak powstają kłębki wełny? Czas trwania ok. 45 minut.  Cena 5 zł/os. dla grup minimum 20 osób. Czytaj dalej….

„Kto ma owce ten ma sery” – Pokaz klagania mleka – czyli wyrobu bundzu z wykorzystaniem tradycyjnych drewnianych naczyń pasterskich – puciery, feruli, czerpaka – w połączeniu z degustacją serów  to doskonała lekcja o tym: Czym jest bundz, bryndza, korbacze i sery gazdowskie? I dlaczego nie wszystkie sery to oscypki? Podczas zajęć pokazujemy jak tradycyjnie wyrabia się ser, prowadzona jest również interaktywna rozmowa o owcach i kulturze pasterskiej w Karpatach. Czas trwania ok. 1 godzina.  Cena 10 zł/os. dla grup minimum 20 osób. Czytaj dalej….

Po nitce do kłębka” – Prelekcja o tradycyjnym kulturowym wypasie owiec oraz pokaz obróbki wełny na starych i nowych sprzętach – gręplach, kołowrotkach i motowidłach: Czym jest krymplowani, przyndzyni i zwijani? To edukacyjna zabawa dla aktywnych – każdy uczestnik otrzymuje po dwa małe kłębki wełny, a wykonane własnoręcznie podczas zajęć pompony i kokardki uczestnicy zabierają ze sobą do domu jako pamiątkę! W programie również degustacja serów regionalnych. Czas trwania ok. 1 godzina.  Cena 10 zł/os. dla grup minimum 10 osób. Czytaj dalej….

„Wełna owcza w rękach młodego artysty” – Warsztaty robótek ręcznych na palcach i dłoniach – Nie tylko dla najmłodszych! – Warsztaty edukacyjne bez drutów i szydełka – to świetna zabawa nawet dla tych, którzy nigdy nie próbowali swoich sił w rękodziele. Każdy uczestnik otrzymuje zestaw kreatywny z kłębkami wełny, czesanką wełnianą i materiałami pomocniczymi – robimy pompony, kokardki, kwiatki, zakładki, aniołki i naszyjniki – kto wie, może powstaną nawet dzieła sztuki! A wszystko to tylko za pomocą palców dłoni! W programie ponadto pokaz obróbki wełny, prelekcja pasterska oraz degustacja serów regionalnych. Czas trwania ok. 1,5 godziny.  Cena 20 zł/os. dla grup minimum 10 osób. Czytaj dalej….

   43-474 Koniaków 33

   Kontakt w sprawie organizacji prelekcji, pokazów i warsztatów:

 

   tel. (+48) 694 844 840 - Maria Kohut

Informacja:    tel. (+48) 602 128 388 - Centrum Pasterskie

   e-mail: kolyba@op.pl

www.centrumpasterskie.pl
FERMA FAMILIA CATEAN


      Ferma Familia Catean

   Rotbav 137, 507067 Rotbav

   Jud. Brasov, Romania

   e-mail: contact@ferma-catean.ro

www.ferma-catean.ro

 
SPÓŁDZIELNIA GAZDOWIE


Logo Gazdowie

 Tatrzańsko - Beskidzka Spółdzielnia

Producentów "Gazdowie"

ul. Polna 33, 34-406 Le??nica

tel. (+48) 18 265 64 98

tel. (+48) 608 120 268

e-mail: gazdowie@poczta.onet.pl

www.gazdowie.ebiznes.fm

Spółdzielnia została utworzona w 2007 r. przez Górali z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego w celu zachowania tradycyjnych gospodarstw rolnych w Karpatach zajmujących się szczególnie hodowlą owiec. W swoich działaniach - Spółdzielnia „Gazdowie” nawiązuje do kultury pasterskiej, w której o sukcesie decydowała umiejętność współpracy pomiędzy gazdami prowadzącymi wspólny wypas.
POROZUMIENIE KARPACKIE


Logo Karpaty Naszym DomemPorozumienie Karpackie
„Karpaty Naszym Domem”

Biuro: ul. Grabina 6/18

              32-840 Zakliczyn 

                  tel. +48 785 341 089 

               fax. +48 14 665 34 59 

 e-mail: biuro@porozumieniekarpackie.pl   
 www.porozumieniekarpackie.pl
 
Cele Porozumienia Karpackiego „Karpaty naszym domem”:
 • Rozwój społeczno-gospodarczy Karpat, uwzględniający zrównoważony rozwój rolnictwa i leśnictwa, zintegrowane podejście do gospodarowania zasobami ziemi, zrównoważony transport i infrastrukturę, zrównoważoną turystykę, technologie czystej produkcji, zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej, zrównoważone i zintegrowane zarządzanie wodami dorzeczy;

 • Wzmacnianie znaczenia rozwoju Karpat w polityce przestrzennej i regionalnej Państwa;

 • Wzrost atrakcyjności i konkurencyjności Karpat w przestrzeni europejskiej;

 • Zachowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego i wiedzy ludowej miejscowej ludności, wprowadzania na rynek i promowania miejscowych produktów, wyrobów artystycznych i rękodzielniczych;

 • Podnoszenie poziomu wiedzy o walorach przyrodniczych i kulturowych obszaru wśród mieszkańców regionu, Polski i Europy, podnoszenie świadomości ekologicznej, poprawę dostępu społeczeństwa do informacji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat;

 • Prowadzenie wszechstronnej współpracy na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat w celu między innymi poprawy jakości życia, wzmocnienia miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych;

 • Gromadzanie społeczności lokalnej wokół jak najlepszych rozwiązań na rzecz rozwoju regionu karpackiego, w oparciu o kompetencje, wiedzę i doświadczenia uczestników Porozumienia.

 

www.porozumieniekarpackie.pl

                                               
UKRAINA UCRAINE


Młody Stanisławów

Polsko-Ukraińska Młodzieżowa Organizacja

„Młody Stanisławów” «Млоди Станіславув» 

Польсько-Українська Молодіжна Організація

ul. Tracziw 10/1, 76007 Iwano-Frankiwsk 

вул.Трачів 10/1 , 76007 Івано-Франківськ

tel. +380939120963  

tel. (+48) 788455695  

e-mail: info@mlodystanislawow.com

www.mlodystanislawow.com
CZECHY - CZECH REPUBLIC


KOLIBA  občanské sdružení

Košařiska 99

739 81 Milíkov u Jablunkova                 

e-mail:koliba.os@seznam.cz 

 

Moravskoslezský kraj, mikroregion Těšínské Slezsko, Česká republika

www.koliba-os.cz

Naše občanské sdružení se snaží o zachovávání zvyků a obyčejů spojených se salašnickým hospodařením, snažíme se o zachování tradičních řemesel, našeho folklóru a gorolského nářečí. Jsme parta nadšenců, gorolů slezských, předvádějících ve svých gorolských krojích výrobu sýra salašnickým způsobem. Předvádíme zpracování lnu, vlny (kremplování, předení, pletení na formě). Hlavním zájmovým regionem sdružení je oblast Moravskoslezských Beskyd.


       Stowarzyszenie pielęgnuje tradycje i zwyczaje gospodarki sałaszniczej, dba o zachowanie tradycyjnego rzemiosła, folkloru i gwary góralskiej. Jesteśmy pasjonatami kultury góralskiej oraz Góralami Śląskimi działającymi w zakresie edukacji - w swoich działaniach prezentujemy strój góralski, wyrób sera sposobem sałaszniczym, obróbkę wełny i lnu oraz innych tradycyjnych zwyczajów i rzemiosł ludowych.  Stowarzyszenie działa na terenie Beskidu Śląsko-Morawskiego.    

Cílem sdružení je: 

   • ochrana přírody a krajiny;
   • ochrana památek, kulturních hodnot a krajinného rázu                urbanizované i neurbanizované krajiny;
   • navrácení původního plemene ovce valašky do Beskyd;
   • zachování zvyků a obřadů spojených  se salašnickým hospodařením;
   • zachování tradičních řemesel, folklóru, národopisu a „gorolského“ nářečí;
   • vybudování edukačního střediska v Košařiskách.

    Główne cele stowarzyszenia: 

   • ochrona przyrody i krajobrazu;
   • ochrona pamiątek, dziedzictwa;
   • kulturowego i budownictwa ludowego
   • dbanie o powrót pierwotnej rasy owiec "Valaska" w Beskidy;
   • zachowanie tradycji, zwyczajów i obrzędowości gospodarki sałaszniczej (owczarskiej w górach);
   • zachowanie tradycyjnego rzemiosła, folkoru, gwary;
   • zorganizowanie ośrodka edukacyjnego w Koszarzyskach.

 


 

 PARTNERZY REDYKU KARPACKIEGO Z CZECH

TRANSHUMANCE PARTNERS FROM CZECH REPUBLIC

 

Palackého 147, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm

IČO: 00098604, tel.: +420 571 757 111   

e-mail: muzeum@vmp.cz

www. vmp.cz

 
RUMUNIA ROMANIA


 Asociatia TranshumantaAsociația Transhumanța

Rotbav 137, 507067 Rotbav

Jud. Brasov, Romania

C.I.F.:30417825

 

e-mail: transhumance@yahoo.com

www.transhumanta2013.ro 

 

    CONTACT:                                                  OFFICE:

Silviu Nicolae Căţean                         George Aurelian Căţean

President of the Association                     Member of the Board

e-mail: transhumance@yahoo.com           e-mail: scatean@yahoo.com   

tel. +40740602532                             tel. +40744435574

  

asociata.transhumanta.romania

ASOCIAȚIA TRANSHUMANȚA ROMANIA - Partener principal și COUNTRY-LEADER pentru ROMANIA în cadrul proiectului TRANSHUMANȚA 2013. Asociația a fost înființată în 2012, ca urmare a mai multor ani de cooperare între păstorii români. Principalul obiectiv al asociației este acela de a menține pastoralismul autentic practicat în Carpați. Membrii asociației participă  la întâlniri locale și internaționale pentru a prezenta patrimoniul culutral și a promova produse regionale specifice. 

 

Główny współorganizator "Redyku Karpackiego - Transhumance 2013" w Rumunii. Stowarzyszenie powstało w 2012r. i dba o rozwój autentycznego, oryginalnego pasterstwa w Karpatach, uczestniczy w lokalnych i międzynarodowych spotkaniach mających na celu prezentację dziedzictwa kulturowego ludzi mieszkających w górach.  

 

Main partner and leader of the project in Romania. Association was established in 2012 as a result of years of cooperation between Romanian shepherds. The main goals of association is to take care of the authentical, original pastoralism in the Carpathians. Associations members paticipate in local and international meetings to present culutral heritage and regional products of the shehperds.
Made by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9761692
Online right now: 1


Donate