JQuery Cycle Plugin - Fade In Image


CENTRUM PASTERSKIE


 logo zagroda edukacyjnaProwadzimy tradycyjny kulturowy wypas ponad 1200 owiec na halach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, a w Koniakowie otwarliśmy zagrodę edukacyjną - w naszym Centrum Pasterskim realizujemy ofertę edukacji regionalnej nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla rodzin wielopokoleniowych oraz turystów odwiedzających Beskidy.

 

Gospodarstwo jest członkiem Ogólnpolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych - zapraszamy do udziału w prelekcjach pasterskich, pokazach wyrobu bundzu, pokazach obróbki wełny i warsztatach rękodzieła techniką robótek ręcznych na palcach i dłoniach. 

Centrum Pasterskie

 Zapraszamy do naszej bacówki i rodzinnej gazdówki, do zwiedzania udostępniona jest również wystawa pasterska. Wstęp do Centrum Pasterskiego jest bezpłatny, dla gości również bezpłatny parking, toalety oraz plac zabaw dla dzieci (w okresie letnim). W naszej rodzinnej gazdówce zobaczycie przykłady typowych karpackich zwierząt pasterskich: owce, kozy i krowy. 

OTWARTE CODZIENNIE: 

– od maja do września w godz.  9:00 – 19:00 

– od października do kwietnia  10:00 – 18:00 

WSTĘP BEZPŁATNY!

Obecnie wypasamy 1200 owiec w formie gospodarki szałaśniczej – czyli w trybie normalnej codziennej pracy. Wypas prowadzony jest zamiennie na kilku halach m.in. Podgrapy, Hala Barania, Magurka oraz Ochodzita. Jeśli jednak nie uda się Wam znaleźć stada owiec na pobliskich halach to zajrzyjcie do naszej gazdówki. Przypominamy, że owce, kozy i krowy to zwierzęta roślinożerne i można je karmić – najlepiej jednak trawą lub sianem, które jest przygotowane w żłobach.

     Zapraszamy rówież na interaktywną ścieżkę edukacyjną – przeróbka runa owczego oraz wełny starodawnymi i nowoczesnymi metodami – krymplowani, przyndzyni, zwijani oraz śtrykowani…. Przywracamy wełnie walory zdrowotne, by znaleźć dla niej zastosowanie we współczesnym świecie. Nasze Centrum Pasterskie ma charakter otwarty, można dotykać narzędzi do obróbki wełny, spróbować swoich sił w gręplowaniu, przędzeniu, zwijaniu, tkaniu na krosnach, filcowaniu czy robótkach ręcznych. 


PRELEKCJE, POKAZY, WARSZTATY

Centrum Pasterskie realizuje również ofertę edukacyjną: prelekcje pasterskie, pokazy wyrobu serów, pokazy obróbki wełny oraz warsztaty rękodzieła z wełny owczej w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. 

logo zagroda edukacyjna

PASTERSKIE PROGRAMY EDUKACYJNE

„Co nam dają owce?”  Interaktywna prelekcja pasterska z degustacją serów regionalnych. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z tematyką gospodarki pasterskiej, wpływu owiec na zachowanie bioróżnorodności oraz przedstawienie codziennego życia pasterzy na hali. O mleku, serach, mięsie i wełnie – czyli interaktywna rozmowa z o tym:   Po co owcom dzwonki? Dlaczego pasterz gra na fujarce? Jak się robi sery? Jak powstają kłębki wełny? Czas trwania ok. 45 minut.  Cena 5 zł/os. dla grup minimum 20 osób. Czytaj dalej….

„Kto ma owce ten ma sery” – Pokaz klagania mleka – czyli wyrobu bundzu z wykorzystaniem tradycyjnych drewnianych naczyń pasterskich – puciery, feruli, czerpaka – w połączeniu z degustacją serów  to doskonała lekcja o tym: Czym jest bundz, bryndza, korbacze i sery gazdowskie? I dlaczego nie wszystkie sery to oscypki? Podczas zajęć pokazujemy jak tradycyjnie wyrabia się ser, prowadzona jest również interaktywna rozmowa o owcach i kulturze pasterskiej w Karpatach. Czas trwania ok. 1 godzina.  Cena 10 zł/os. dla grup minimum 20 osób. Czytaj dalej….

Po nitce do kłębka” – Prelekcja o tradycyjnym kulturowym wypasie owiec oraz pokaz obróbki wełny na starych i nowych sprzętach – gręplach, kołowrotkach i motowidłach: Czym jest krymplowani, przyndzyni i zwijani? To edukacyjna zabawa dla aktywnych – każdy uczestnik otrzymuje po dwa małe kłębki wełny, a wykonane własnoręcznie podczas zajęć pompony i kokardki uczestnicy zabierają ze sobą do domu jako pamiątkę! W programie również degustacja serów regionalnych. Czas trwania ok. 1 godzina.  Cena 10 zł/os. dla grup minimum 10 osób. Czytaj dalej….

„Wełna owcza w rękach młodego artysty” – Warsztaty robótek ręcznych na palcach i dłoniach – Nie tylko dla najmłodszych! – Warsztaty edukacyjne bez drutów i szydełka – to świetna zabawa nawet dla tych, którzy nigdy nie próbowali swoich sił w rękodziele. Każdy uczestnik otrzymuje zestaw kreatywny z kłębkami wełny, czesanką wełnianą i materiałami pomocniczymi – robimy pompony, kokardki, kwiatki, zakładki, aniołki i naszyjniki – kto wie, może powstaną nawet dzieła sztuki! A wszystko to tylko za pomocą palców dłoni! W programie ponadto pokaz obróbki wełny, prelekcja pasterska oraz degustacja serów regionalnych. Czas trwania ok. 1,5 godziny.  Cena 20 zł/os. dla grup minimum 10 osób. Czytaj dalej….

   43-474 Koniaków 33

   Kontakt w sprawie organizacji prelekcji, pokazów i warsztatów:

 

   tel. (+48) 694 844 840 - Maria Kohut

Informacja:    tel. (+48) 602 128 388 - Centrum Pasterskie

   e-mail: kolyba@op.pl

www.centrumpasterskie.plMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9761703
Online right now: 3


Donate