JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

Ruszyły przygotowania do III Zjazdu Karpackiego!

W sierpniu 2017 roku odbędzie się III Zjazd Karpacki w Istebnej. Już dziś wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy przy organizacji tego wydarzenia. 

 

                                   ZAWOŁANIE KARPACKIE


My, ludzie Karpat, zebrani na II Zjeździe w Sanoku, pomni tradycji naszych Ojców i dziedzictwa ciągle żywej kultury wołoskiej – pasterskiej – godnie pokazanej na I Zjeździe w Ludźmierzu w 2015 roku,

Mając na względzie znaczenie natury i kulturowego bogactwa Karpat,
Świadomi odpowiedzialności za przyszłość tych górskich ziem,
Wierni Bogu, Ojczyźnie i Ojcowiźnie,
Pamiętający słowa św. Jana Pawła II, że „Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu górskiego” (1979 r.-Nowy Targ)

Dziś głośno apelujemy i mówimy:

Karpaty są naturalnym, unikalnym skarbem o wyjątkowo pięknej i wartościowej przyrodzie, ostoją różnorodności biologicznej i bogatej różnorodności kulturowej. Karpaty stanowią istotne środowisko przyrodnicze, gospodarcze, kulturowe i rekreacyjne. To żywe, bijące źródłami natury i kultury Serce Europy. To miejsce życia wielu narodów, ludzi zalubionych w tradycji, pięknie gór, ślebodnych, godnych i wiernych.

Jesteśmy dumni, że tutaj żyjemy, że tu jest nasze miejsce w łańcuchu Karpat, które nas wszystkich łączy, tu czujemy swoją moc, wolność, tradycję, piękno przyrody i z serdecznością przyjmujemy przybywających gości. Trzeba nam zadbać o piękno przyrody i krajobrazu. To zadanie dla władz rządowych, samorządowych, instytucji naukowych, stowarzyszeń, każdego z nas.

Ważne i szczególne miejsce mają w tej służbie dla gór pasterze - bacowie - współcześni strażnicy bioróżnorodności Karpat. Za tą ich służbę, oddanie należy się podziękowanie i stosowne wsparcie, by góry żyły, by owce były krajobrazem i poezją Karpat.

Karpaty to Nasz Dom, nasz środek świata - zalubieni w tym pięknie przyrody i kultury wołamy w tym miejscu – dziś w Sanoku – o zrównoważony rozwój, o uszanowanie pasterstwa, o szeroką współpracę różnych narodów i środowisk politycznych, samorządowych, kulturalnych, przewodnickich, gospodarczych - na rzecz utrzymania piękna przyrody, krajobrazu, tożsamości i różnorodności kulturowej. 

Za wstawiennictwem Ludźmierskiej Gaździny i Św. Jana Pawła II – patrona Karpat – pytomy Nowyzsego Gazdę o Błogosławieństwo dla naszych karpackich dziedzin i rodzin, by to dziedzictwo i Nase zywobycie, służyło przyszłym pokoleniom w pokoju i wolności. Trzeba nam się spotykać, by umacniać zaufanie. Przekazujemy laskę wołoską Góralom Śląskim, by III Zjazd Karpacki u Nich świętować w 2017 roku.

Zawitojcie – W Górę Serca - Sursum Corda !

SZCZĘŚĆ BOŻE KARPATOM!

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9757299
Online right now: 1


Donate