JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

Szczegółowy program I Zjazdu Karpackiego - zapraszamy na Święto Ludzi Karpat!

Już za kilka dni spotkamy się w Ludźmierzu w 80. rocznicę I Święta Gór, które - z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego - odbyło się w Zakopanem w 1935 roku. Inicjatorem spotkania jest Związek Podhalan w Polsce, Prezes Andrzej Skupień podczas konferencji prasowej w Nowym Targu powiedział: 
 
- Jesteśmy dziedzicami pięknej kultury wołoskiej-pasterskiej, co przypomniał nam redyk karpacki przechodząc łukiem Karpat. Celem zjazdu jest właśnie zwrócenie uwagi na ową pasterską tradycję, będącą zarazem fundamentem góralskiej kultury, spotkanie przy jednym stole szerokich środowisk ludzi gór.
 
W zjeździe - nad którym honorowy patronat objął Prezydent Bronisław Komorowski - uczestniczyć będą goście z całej Polski, a także ze Słowacji, Czech, Węgier i Rumunii - skąd przyjedzie kilkudziesięcio-osobowa delegacja oficjalna z województw Maramuresz i Salaj oraz bacowie i gazdowie z Bukowiny Rumuńskiej. Będą razem z nami rozpoczynać uroczyście wiosenny redyk - bowiem w całych Karpatach czas kiedy owce wychodzą na hale to czas szczególnej radości. W tym roku Święto Bacowskie doczekało się rangi spotkania ludzi gór, zapraszamy przede wszystkim na uroczystą Mszę Świętą w dniu 26 kwietnia o godz. 11.00.
 
Program I Zjazdu Karpackiego:
 
Łopuszna, 24-26.04
 
„Wołosi - społeczność bez granic” - I Warsztaty Projektowe
 
Łopuszna, 24-25.04.2015 r.
 
Szlak Kultury Wołoskiej - Karpacka Grupa Robocza ds. Turystyki Zrównoważonej - dyskusja panelowa
 
Ludźmierz, 25.04 (sobota)
 
Dom Podhalan, sala widowiskowa, godz. 16:00 - 20:00: Seminarium „Jedność w różnorodności. Tradycje kulturowe polskiej góralszczyzny”. Celem seminarium jest przybliżenie tradycji kulturowych grup tworzących Związek Podhalan. Spotkania odbywać się będą w trzech etapach: kolejno w kwietniu, wrześniu i grudniu 2015 r. Pierwsza edycja odbędzie się  w ramach I Zjazdu Karpackiego  i obejmować będzie prezentację następujących grup: Górale Śląscy, Spiszacy oraz Górale Sądeccy - Biali. Prezentacja każdej grupy ilustrowana będzie muzyką, śpiewem i tańcem. Gościnnie w czasie spotkania wystąpią Łemkowie.
 
Powitanie: Prezes ZP Andrzej Skupień, zespół „Podhalanie” z Ludźmierza
„Zjazdy Górali Polskich - z kart historii” - dr Stanisława Trebunia-Staszel
Górale Śląscy -  Piotr Kohut
Spiszacy - Julian Kowalczyk
Górale Biali -  Tomasz Ćwikowski, Małgorzata Cebula, Piotr Krzywdziński
godz. 20.00 - rozpalenie Watry Karpackiej i zabawa góralska
 
Ludźmierz 26.04 (niedziela)
 
godz. 10.00 - zbiórka pocztów sztandarowych ZP - Dom Podhalan
godz. 10.30 - Przejście redyku i pocztów sztandarowych do Sanktuarium MB Ludźmierskiej
godz. 11.00 - Uroczysta Msza Św. w ogrodach ludźmierskich
godz. 12.30 - Święto Bacowskie - poświęcenie owiec, hal, baców i juhasów
godz. 13.00 - „Święcone” ZP - życzenia wielkanocne z poczęstunkiem
godz. 14.30-16.30 - Obrady I Zjazdu Karpackiego - Dom Podhalan
 
Współorganizatorami zjazdu są: Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne, Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, Porozumienie Karpackie „Karpaty naszym domem” i „Karpaty łączą – mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej” - projektu współfinansowanego przez Szwajcarię w latach 2012-2015 w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Współpracę przy realizacji Zjazdju podjęły również: samorząd województwa małopolskiego, nowotarskie starostwo i gmina Nowy Targ. 
Szczegóły na www.karpatylacza.pl
 

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9475670
Online right now: 2


Donate