JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

Spotkajmy się w Ludźmierzu!

Bacowie i gazdowie co roku spotykają się na Świętego Wojciecha w ludźmierskim Sanktuarium, nie wiem dokładnie od jak dawna, ale pamiętam że i my w dzieciństwie tam bywaliśmy – na Świętego Wojciecha bowiem, gdy wiosna rozkwitała - wiele góralskich rodzin, choć często już rzemiosłem się zajmujących  o gazdowaniu pradziadków sobie przypominała. Pamiętam i ja, nie tyle moich dalekich przodków   co bacę, który przychodził do mojego dziadka –  był tajemniczy, bo małomówny, ale  zarazem bardzo prosty, bo prawdziwy – w jego oczach odczytać można było wszystko.  Nie pamiętam, żeby toczyły się między nimi jakieś dyskusje czy rozmowy . Spotykali się rzadko, lecz ich spotkania były  długie, rozumieli się wzajemnie w ciszy, wymieniali ze sobą tylko krótkie zdania, czasem pojedyncze słowa.  Spotykali się po to, by dodać sobie nawzajem otuchy,  dać do zrozumienia że żyją, pracują, wychowują swoje dzieci, radzą sobie z codziennymi problemami, są tu i teraz – spotykali się po to by się sobą ubogacić, nabrać sił, znaleźć zrozumienie i sens swojego życia w spojrzeniu bratniej osoby… Radowali się - nie jakoś wzniośle, emocjonalnie – po prostu radowali się ze spotkania z drugim człowiekiem.

 I tego właśnie nam wszystkim wybierającym się na I Zjazd Karpacki do Ludźmierza życzę – tej radości prostej, zwykłej – radości ze spotkania.

Bedziemy się mogli przypatrzeć jeden na drugiego  - bacowie, juhasi, gazdowie, a i gaździny tyz, tonecnicy, śpiewocy, muzykanci, regionaliści i twórcy ludowi, ci co się tu w górach urodzili i ci co się im u nas zwidziało - Pytomy Wos piyknie – syćkik razem i kozdego z osobna – przyjedźcie do Ludźmierza na I Zjazd Karpacki - 26 kwietnia - godz. 10.30!

 

Tekst: Maria Kohut

Foto: Edek Krysta

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9766021
Online right now: 2


Donate