JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

PIERWSZY ZJAZD KARPACKI

     Pamiętając o historii spotkań Ludzi Gór i tradycji ruchu regionalnego, w imię odpowiedzialności za przyszłość górskich dziedzin i rodzin, Związek Podhalan jako następca gospodarza zjazdu Święta Gór w 1935r. dziś, w 80-tą rocznicę tego wydarzenia zaprasza do Ludźmierza w dniach 25-26 kwietnia na PIERWSZY ZJAZD KARPACKI.

    To nasze spotkanie w Sanktuarium Ludźmierskim, które tak umiłował Święty z Karpat Jan Paweł II i w Domu Podhalan będzie wkładem do budowy wspólnoty karpackiej. Jesteśmy dziedzicami pięknej kultury wołoskiej-pasterskiej, co przypomniał nam redyk karpacki przechodząc łukiem Karpat. Do Ludźmierza od kilkudziesięciu lat przybywają bacowie na św. Wojciecha by rozpocząć wiosenny redyk. W tym roku 26 kwietnia Związek Podhalan zaprasza na świąteczne spotkanie tzw. „Święcone” by wzmocnić pasterzy i ubogacić jubileusz.

     Do wspólnego jubileuszowego spotkania zapraszamy samorządy, stowarzyszenia, organizacje, przedsiębiorców, ludzi kultury i miłośników gór. Mamy nadzieję, że to karpackie spotkanie będzie przyczynkiem do organizacji w przyszłości Święta Karpat. Na Zjeździe i w trakcie konferencji będziemy mówić o najważniejszych problemach dotyczących zrównoważonego rozwoju Karpat, ochrony dziedzictwa kulturowego i podniesienia jakości życia mieszkańców gór.

Karpaty nas łączą, są naszym domem, wspólnie, w jedności winniśmy działać by przyszłość w Karpatach była godna i bezpieczna. Naszym bogactwem są ludzie tu mieszkający, ich różnorodność kulturowa i piękna różnorodność przyrodnicza.

     Nawiązując do przedwojennej tradycji informujemy, iż Patronat Honorowy nad I Karpackim Zjazdem przyjął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Spodziewamy się gościć przedstawicieli władz samorządowych z województw karpackich, jak również przedstawicieli i delegatów z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

     Wyrażamy nadzieję, że na tym spotkaniu wszyscy uczestnicy działający w Karpatach, będą się czuć współorganizatorami, natomiast Związek Podhalan chce pełnić służebną rolę gospodarza, a Dom Podhalan w Ludźmierzu będzie na ten czas Domem Ludzi Karpat. Zainteresowanych współorganizacją i wsparciem I Zjazdu Karpackiego prosimy o kontakt do dnia 10 marca 2015 r., w celu umieszczenia na zaproszeniach Państwa danych, jak również wprowadzenia do programu Zjazdu:

- Andrzej Skupień - Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, tel. 663 226 661, e-mail: biuro@zwiazek-podhalan.com

- Piotr Kohut Wiceprezes Związku Podhalan ds. pasterstwa i współpracy w Karpatach tel. 609 024 633, e-mail: kolyba@op.pl

- Andrzej Gąsienica Makowski - Prezes Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne - inicjator spotkania - tel. 604 560 460 e-mail: pasterstwo@gmail.com

- Józef Michałek - Koordynator z ramienia Porozumienia Karpackiego - tel. 664 92 85 87, e-mail: mijomo@op.pl

 - Patrycja Adamska Piekut - Koorydnator projektu "Karpaty Łączą" – mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej” - projekt współfinansowany przez Szwajcarię w latach 2012-2015 w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej - www.karpatylacza.pl

 

 Ramowy wstępny program Zjazdu:

24 - 25.04.2015 Konferencje naukowe i programowe (m.in. w ramach Porozumienia Karpackiego „Karpaty Naszym Domem” – seminarium dot. wdrażania  Szlaku Kultury Wołoskiej oraz inauguracja 5-letniego projektu badawczego  pod kierunkiem prof. Ilony Czamańskiej  i warsztaty  „Wołosi w europejskiej i polskiej przestrzeni kulturowej. Migracje – siedziby – dziedzictwo kulturowe”

25.04.2015 Spotkanie różnych grup górali polskich – prezentacje grup etnicznych Karpat, prezentacja gwary, śpiewu, muzyki i tańca, zakończone wspólną zabawą – Związek Podhalan - Dom Podhalan w Ludźmierzu

26.04.2015 Uroczysta Msza Święta; Święto Bacowskie – Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne oraz TBSP "Gazdowie" w ramach realizacji programu Karpaty  Łączą; Święcone Związku Podhalan; Spotkanie w Domu Podhalan – wystąpienia prelegentów i gości honorowych, obrady.

W dniu 26.04.2015r. odbędą się główne uroczystości I Zjazdu Karpackiego – wstępny program:

10.30 Zbiórka Pocztów Sztandarowych Związku Podhalan 

11.00 Uroczysta Msza Święta w ogrodach ludźmierskich (przy Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej)

12.30 – Poświęcenie owiec – Inauguracja Redyku Wiosennego

13.00 – 14.00 „Święcone” Związku Podhalan – Poczęstunek

14.00 – 18.00 – Obrady Zjazdu Karpackiego w Domu Podhalan

                                                                                                           Zapraszamy do współpracy przy organizacji tego wydarzenia.

 

W imieniu organizatorów 

Andrzej Gąsienica Makowski

Prezes Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9757158
Online right now: 2


Donate