JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

Pamiętać znaczy powracać! O albumie

Ukazał się długo oczekiwany album z wędrówki Karpatami w 2013 roku. Wspólnie z Centrum UNEP/Grid Warszawa w ramach programu Karpaty Łączą udało się naszej Fundacji "Pasterstwo Transhumancyjne" wydać ten album dzięki dofinansowaniu ze środków Swiss Contribution.

     Wspomnienia z Redyku Karpackiego 2013 są oparte o zdjęcia wykonane przez blisko 20 autorów, teksty o dziewięciu pasterskich siłach napisał baca Redyku - Piotr Kohut - są to liczne wskazówki do przemyślenia naszej tożsamości w obliczu dziedzictwa kulturowego jakie odziedziczyliśmy po swoich wołoskich przodkach.

     Album ukazuje bogactwo kulturowe oraz naszą wspólną wieloletnią działalność w poszczególnych wioskach, miejscowościach, regionach, jak również w skali całych Karpat. Zdjęcia i zdarzenia pokazane na poszczególnych obrazach nie są podpisane - celowo, by z jednej strony zachęcić do poszukiwania źródła, a z drugiej by pokazać, że Karpaty to pewna jedność, spójność, w której nie ma potrzeby identyfikacji narodowości, miejsca, czasu, przestrzeni czy też wyznania - dzięki temu odkrywamy na nowo jak wielką i piękną dziedziną jest łańcuch górski - Karpaty, które Nas łączą!

Zdjęcia są ubogacone poezją Andrzeja Gąsienicy Makowskiego. Teraz, w okresie zimowym oglądając poszczególne zdjęcia można z nostalgią i radością powracać do tamtych dni - przygotowań i wędrówki. Wtedy to powracaliśmy do tożsamości, do korzeni, do źródeł kultury wołoskiej. Nie wszystkim dane było w tamtej wędrówce uczestniczyć, lecz dziś przeglądając i powracając do tych obrazów i poezji można ubogacić swoją życiową wędrówkę. 

Więcej zdjęć, poezję i teksty o pasterskich siłach można znaleźć w zakładce:

http://www.redykkarpacki.pl/dziewięćsiłkarpackich

 

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9766033
Online right now: 4


Donate