JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

Spotkanie rodowe na Hali Gąsienicowej

W dniu 6 września 2014 roku odbędzie się Spotkanie Rodowe Gąsieniców - górali i zakopiańczyków-  na pamiątkę odprawienia pierwszej Mszy Świętej latem 1914 roku przez ks. Walentego Gadowskiego. Msza Święta odprawiona była w intencji ojczyzny i poległych górali na frontach I wojny światowej. W niedługim czasie, tj. w roku 1928 górale ufundowali krzyż wotywny, który stoi na hali do dziś. W najbliższą sobotę o godzinie 12.00 odprawiona zostanie Msza Święta na pamiątkę tamtych wydarzeń. Przed uroczystością w schronisku Murowaniec wyświetlony zostanie film dokumentalny w reżyserii Wojciecha Jachymiaka „Wstep do Dekalogu”.

Wyjście na Halę Gąsienicową z Kuźnic 6 września (sobota) o godzinie 8.30. Powrót planowany jest na godzinę 16.00.

Na to spotkanie zapraszają:

Starosta Tatrzański - Andrzej Gąsienica-Makowski oraz nestorzy rodu Gąsieniców.                                                                                                                                                                                              

Krótka historia Hali Gąsienicowej

W przeszłości była to hala pasterska będąca jednym z większych ośrodków pasterstwa w Tatrach. Miała powierzchnię 797,45 ha, z czego pastwiska stanowiły tylko 3,8 ha, największą zaś część nieużytki 521,2 ha, reszta to halizny (120 ha), kosodrzewina (105 ha) i las (47,45) ha. Stały tutaj szałasy i szopy pasterskie.

Była to hala wybitnie wysokogórska, zawalona olbrzymimi głazami poprzerastanymi kosówką, położona w otoczeniu wysokich masywów skalnych i licznych stawów. Niegdyś zwana Halą przy Stawach lub Halą Stawy, zaś wypasających na niej nazywano stawianami. W 1960 r. wypas w przeliczeniu na owce wyniósł 494 sztuki. W dawnych czasach tętniła życiem pasterskim, była odwiedzana przez zbójników, według podań tutaj werbował do powstania Aleksander Kostka-Napierski.

Nazwa hali pochodzi od góralskiego rodu Gąsieniców z Zakopanego, którzy w XVII w. byli jej właścicielami, w 1700 r. zaś oddali ją Szaflarskim z Czarnego Dunajca w zamian za Halę Krytą w Dolinie Chochołowskiej – jednak w 1796 r. na mocy wyroku sądowego sytuacja wróciła do pierwotnego stanu posiadania.  W XX w. wypasali tu mieszkańcy wsi: Zubsuche, Olcza, Gliczarów, Nowe Bystre, Biały Dunajec, Szaflary. 

Tekst: Adam Kitkowski

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9757706
Online right now: 2


Donate