JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

BESKID ŻYWIECKI. ZAPRASZAMY NA XVIII REDYK W KORBIELOWIE - WYPĘDZENIE OWIEC NA HALE.

Impreza folklorystyczna, mającą na celu promocje owczarstwa na Żywiecczyźnie. 24 maja 2014 /sobota/ od godz. 11.00 - 17.00 w Korbielowie obok przejścia granicznego.Imprezie towarzyszyć będą występy zespołów folklorystycznych z Gminy Jeleśnia oraz zaprzyjaźnionej Oravskiej Polhory.

Twórcy ludowi z naszej gminy będą prezentować i sprzedawać wyroby rękodzieła ludowego – bukiety z bibuły krepiny, zabawki ludowe, hafty, swetry i kopytka z owczej wełny. Będzie istniała możliwość zakupu wyrobów owczych oraz potraw regionalnych.

REDYK W KORBIELOWIE
W Korbielowie obok przejścia granicznego od kilkunastu lat odbywa się impreza folklorystyczna mająca na celu promocje owczarstwa na Żywiecczyźnie. Impreza organizowana jest zawsze w majową sobotę. Bierze w niej udział co roku kilkaset osób, zarówno mieszkańców naszej gminy oraz bardzo wielu turystów. Na imprezę składają się pokazy związane z mieszaniem owiec, ich dojem i przetwórstwem mleka owczego oraz występy zespołów regionalnych i kapel góralskich z Gminy Jeleśnia. 

Rozpoczęcie wiosennego wypasu owiec noszącego miano redyku ma charakter uroczystego obrzędu, ceremoniału pełnego magii, wypełnienia świętych zwyczajów, których spełnienie gwarantowało wszelką pomyślność w gazdowaniu na hali. Głównym punktem redyku jest obrzęd mieszania owiec, którego celem jest ze zwierząt będących własnością szeregu właścicieli uformowanie jednego stada, którym możliwe będzie sprawne sterowanie. 
Redyk w Korbielowie rozpoczyna się uroczystą, polową Mszą Świętą sprawowaną przez miejscowego proboszcza. Owce na hale prowadzone są przez barwny korowód składający się z konnego wozu, ciągniętego przez odświętnie przystrojone konie. Na wozie przywiezione zostają zdziorty (naczynia) potrzebne w bacówce. Towarzyszy im kapela ludowa i śpiew kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Jeleśnia. 

Imprezie towarzyszy wystawa sztuki ludowej i jarmark. Twórcy ludowi z gminy prezentują i sprzedają wyroby rękodzieła ludowego– bukiety z bibuły krepiny, zabawki ludowe, hafty, swetry i kopytka z owczej wełny.

 

UWAGA!

Szanowni Państwo, 

Pierwotnie planowano imprezę na dzień 17 maja - z uwagi na bardzo trudne warunki pogodowe zapraszamy tydzień później tj. 24 maja. 

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9468227
Online right now: 2


Donate