JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

Karpacka Majówka ze św. Janem Pawłem II

          Pięknym polskim zwyczajem kultywowanym przez lata w górach, w miesiącu maju były spotkania modlitewne tzw. Majówki. Jeszcze do dziś przy niektórych kapliczkach czy przydrożnych figurkach można spotkać modlące się grupy osób. Najczęściej są to rodziny, sąsiedzi z danego osiedla. Główną modlitwą wiernych jest oczywiście litania do Matki Bożej, ale śpiewane są również pieśni Maryjne. Kapliczki przyozdobione są kwiatami i biało niebieskimi wstążkami. Nabożeństwa Majowe odbywają się w naszych kościołach, ale nie zawsze jest możliwy w nich udział, toteż wierni spotykają się przy najbliższej swojego miejsca zamieszkania kapliczce.

     Orędownikiem Nabożeństw Maryjnych  był św. Jan Paweł II, który swoje zawołanie pasterskie zatytułował Totus Tuus (Cały Twój). W tym roku te majowe nabożeństwa i spotkania modlitewne mają szczególny wymiar, bowiem Czciciel Maryji Jan Paweł II  został ogłoszony świętym. Byłoby pięknym, wspólnym przeżyciem, aby 1 maja , między godziną 18.00 – 20.00  zapalić świecę przy najbliższej kapliczce , figurce czy przydrożnym krzyżu i z najbliższymi z okolicy odmówić „majową” modlitwę dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II.

        Zapraszam wszystkich mieszkających w Karpatach polskich, którzy byli na trasie Redyku Karpackiego 2013 oraz turystów, by światłem świecy i modlitwą przy każdej kapliczce - jako ludzie gór wyśpiewali radość z kanonizacji Świętego z Karpat.


Andrzej Gąsienica – Makowski

Starosta Tatrzański

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9757680
Online right now: 2


Donate