JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

ŚWIĘTO BACOWSKIE W LUDŹMIERZU 2014

Jak co roku, w sanktuarium M.B. Ludźmierskiej, przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyło się Święto Bacowskie. Tym razem uroczystość wypadła w Wielki Poniedziałek, drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Mszę Świętą w obecności koło stu baców i juhasów z Podhala, Spisza, Orawy, Gorców, Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, Słowacji, Czech, ich rodzin, mieszkanców okolicznych wiosek oraz turystów koncelebrował ks. prałat Stanisław Szyszka. Wszystkich zgromadzonych przywitał kustosz  ludźmierskiej świątyni, ks. prałat Tadeusz Juchas.

W uroczystej procesji, z asystą księży z sanktuarium M.B. Ludźmierskiej, ze źródlaną, święconą wodą, darami ofiarnymi, kierdlem owiec szli muzykanci, pasterze z różnych regionów Polskich Karpat, hodowcy owiec i bydła, samorządowcy, mieszkańcy Podhala.

W homili ks. Szyszka powiedział, m. in.:

Święty Piotr po zmartwychwstaniu Chrystusa stał się człowiekiem odważnym. Dzisiaj potrzebna jest też odwaga, by grzech nazywać grzechem. Dlaczego Piotr i ja jesteśmy odważni, bo Pan stoi przy mnie.(…)

Ciężkiej pracy pasterzy towarzyszy piękno i rozmyślanie. Praca pasterzy trwa dzień i noc, zgięte plecy i twarde dłonie są tego świadectwem. Tej pracy powinna towarzyszyć modlitwa, bo modlitwa jest oddechem duszy. Nie bójcie się modlitwy w czasie pracy, między owcami, ona daje siłę, siłę o jakiej mówi psalmista – „Pan jest miom Pasterzem, zła się nie ulęknę…”. Baranek w Starym Testamencie był zwierzęciem kultowym, w Nowym Testamencie barankiem jest Jezus Chrystus. (…)

Maryja rozważała w sercu słowa pasterzy. Zachowanie Maryi uczy nas, że należy cenić wiarę innych. Matka Boga zestawiała modlitwę pasterzy ze swoją wiarą.

Po Mszy Świętej wszyscy bacowie i juhasi otrzymałi wodę święconą i „szczapy” z Wielkiej Soboty na podpałkę watry w pasterskim szałasie. Następnie przed sanktuarium nastąpiło poświęcenie owiec. Dokonał tego, w asyście kapłanów, ksiądz Szyszka.

O godzinie 12.30 w namiocie konferencyjnym przy sanktuarium można było obejrzeć film dokumentalny „Redyk Karpacki”.

 

Tekst i foto: Adam Kitkowski

 

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9475679
Online right now: 3


Donate