JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

"Gdzie jesteś źródło?!"

To pytanie, które w „Tryptyku Rzymskim” postawił Błogosławiony Jan Paweł II nie jest  skierowane do strumienia, ale przede wszystkim do Nas – szukających Pana Boga. Gdy budzi się świat – nadchodzi wiosna, rozpoczyna ją okres Wielkiego Postu. Przed radością Zmartwychwstania jest czas refleksji, mówiąc po góralsku „osotanio” – powrotu do naszego źródła wiary. Odbywając tę duchową coroczną pielgrzymkę idziemy drogą nadziei – Drogą Krzyżową Naszego Pana. Zadajemy sobie pytanie – gdzie jesteśmy, w którym miejscu tej Naszej życiowej wędrówki. I chcielibyśmy za Janem Pawłem II zawołać:

„…Pozwól mi wargi umoczyć

     w źródlanej wodzie

     odczuć świeżość

     odżywczą świeżość…”

     Czas Wielkiego Postu pozwala nam powracać – pamiętać o wydarzeniach naszej ludzkiej wędrówki. W zeszłym roku łukiem Karpat przeszedł, zda się niezauważalny przez „krzyczące” media – redyk karpacki. Był to niejako powrót do tożsamości kultury góralskiej – wołoskiej kultury pasterskiej. To wydarzenie było nie tylko wędrowaniem, ale też przypomnieniem i wołaniem o szacunek i miejsce dla pasterskiego żywobycia w Karpatach. To odkrywanie miejsc, krajobrazu, historii, ale przede wszystkim - co ważne w dzisiejszych czasach - spotkanie w żywej drodze. Na Podhalu wiosenne Redyki – powracanie na hale, polany, choć coraz bliżej wiosek i miast są reliktem żywym i prawdziwym dawnej kultury pasterskiej.

      Redyk Karpacki 2013 był historycznym wydarzeniem powrotu do źródła, które łączy ludzi Karpat i pokazał jakie to źródło jest słabe. Mieliśmy w Karpatach polskich lata „komunistycznego” planowania i przemeblowania, budowanie naszej historii na krzywdzie, na zakłamaniu przeszłości. Porządkowano odrębności regionalne i wybierano to, co może być na pokaz. Dziś doświadczamy innego „przeciwnika” – globalizację, która w sferze kultury jest może i groźniejsza od tamtych czasów. Globalizacja nie działa przemocą, nie jest widocznym wrogiem, a sączy się niepozornie, wnika w naszą tradycję, kulturę, codzienne życie. Nie wywołuje na początku negatywnych emocji, wręcz zachwyca – odbiera nam tożsamość proponując rożne atrakcje – zarówno w muzyce, obyczajach, a seriale telewizyjne są typowym przekazem niektórych globalnych wzorców. Tak lekko przypudrowane, wręcz kolorowe życie, które nie wymaga - zda się - niczego od nas, jest łatwe i przyjemne. Ale skrycie wymaga od Nas – posłuszeństwa w codziennych postawach i wyborach. Kultura góralska, kultura pasterska – tak dobitnie ukazana w redyku karpackim – nie poddaje się łatwo, nie jest bez szans by wygrać z globalizacją, czy wręcz wielokulturowością. Dziś musimy – to nakaz czasu – pielęgnować wszystko, to co wiąże się z naszą ojcowizną i Ojczyzną, co stanowi o naszej tożsamości, by młodzi po latach poznawania, zdobywania świata – umieli się „redykać” – powracać do źródła, do tożsamości miejsca, krajobrazu i kultury.

      Ojciec, ojcowizna, ojczyzna – ta triada współcześnie winna być przemyślana, by dawać codziennemu życiu ubogacenie. Powracać do domu – który jest i winien być środkiem świata, dla każdego z nas. Więc w tym okresie wielkopostnych przemyśleń podejmijmy indywidualne duchowe i życiowe wyzwanie by dotknąć źródła:

„…Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,

      wiesz że ono musi tu gdzieś być –

      Gdzie jesteś źródło?...

      Odsłoń tajemnicę

      Swego początku!...”  (Jan Paweł II)

 

Każda rzeka ma swoje źródło!

Andrzej Gąsienica Makowski, kwiecień 2014r.

Foto: Radosław Bury

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9757257
Online right now: 4


Donate