JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

KARPATY RUMUŃSKIE W WEEKEND

Akademicki Klub Turystyczny "WATRA" i Towarzystwo Karpackie zapraszają na  VIII Slajdowisko "KARPATY RUMUŃSKIE W WEEKEND" które odbędzie się w dniach od 6 do 8 grudnia 2013r. w Chatce AKT na Pietraszonce. Rozpoczęcie spotkania w piątek o godz. 20.00, zakończenie w niedzielę rano.

Celem imprezy jest popularyzacja jednego z najatrakcyjniejszych obszarów górskich Europy oraz wymiana doświadczeń pomiędzy środowiskami turystycznymi przejawiającymi aktywność poznawczą na tym terenie. Skierowana jest do wszystkich zauroczonych pięknem rumuńskiego kraju oraz serdecznością jego mieszkańców.

W programie znajdują się prezentacje przeźroczy z terenu całych Karpat rumuńskich, połączone ze wspomnieniami z wyjazdów, przygotowane przez miłośników tych gór. Wielu z nich można bez przesady nazwać znawcami Rumunii.

W bieżącym roku, obok zdjęć cyfrowych znajdą się tradycyjne przeźrocza. Na miejscu kuchnia turystyczna oraz możliwość zamówienia obiadu we wsi. Noclegi we własnych śpiworach w warunkach studenckich.

 

Upłynęły dwa lata od poprzedniego spotkania miłośników Karpat rumuńskich w Chatce na Pietraszonce. Był to okres, w którym polska działalność turystyczno-eksploracyjna prowadzona w górach Rumunii została szczególnie nasilona. Zwłaszcza rok 2013 przyniósł finalizację wielu ambitnych projektów z tej dziedziny. Osiągnięcia naszych karpackich pasjonatów przypadły więc na Rok Przyjaźni Polsko-Rumuńskiej, obchodzony w 20 rocznicę podpisania układu o przyjaznych stosunkach między Polską i Rumunią.

Na tegorocznym slajdowisku nie będziemy zajmować się wielką polityką. Zostawimy ją powołanym do tego służbom dyplomatycznym. Odnotujemy tylko fakt wspólnej emisji znaczków pocztowych wydanych przez Pocztę Polską i Poşta Română, na którą zwrócił uwagę czujny filatelista – Zenek Staniszewski z Warszawy.

Przewidziane są dwa dni prezentacji zdjęć cyfrowych, przeźroczy oraz filmów dokumentujących najważniejsze dokonania Polaków w zakresie szeroko pojętej turystyki na terenie Karpat rumuńskich. Zobaczyć będzie można 26 wystąpień przygotowanych przez 20 prelegentów lub całych zespołów, a łączny czas trwania pokazów z uwzględnieniem krótkich przerw wyniesie 26 godzin. Pierwszy blok programowy rozpocznie się w piątek, 6 grudnia, o godz. 20:00. Początek drugiego planowany jest na sobotę o godz. 16:00. 

Można rzec, że turyści karpaccy przemierzają ścieżki wydeptane od stuleci przez pasterzy wołoskich. Historia zatoczyła koło i 300 owiec ruszyło szlakami turystycznymi z Rumunii przez Ukrainę i Polskę do Morawskiej Wołoszczyzny w Czechach. O niezwykłym „Redyku Karpackim 2013” – największym organizacyjnie przedsięwzięciu na Łuku Karpat, do którego same przygotowania trwały trzy lata, opowie w dwie godziny autor i realizator międzynarodowego projektu Piotr Kohut z Koniakowa, na co dzień baca wypasający owce na Ochodzitej, Tynioku, Hali Baraniej, Magurce – Prezes Fundacji „Pasterstwo Transhumancyjne”. Odpowiadać też będzie na pytania z sali. Jego motto, w które wpisuje się również chatkowe spotkanie: 

Tu nie chodzi o przegon owiec taki kawał drogi, Wołosi szli przecież latami. Chodzi o spotkanie ludzi Karpat – pasterzy, rolników, rzemieślników, artystów. Owce są tylko pretekstem, by zagłębić się w istotę ludzkiej wędrówki przez życie. I najważniejsze nie dać się oderwać od ziemi przodków, nie dać się głupiej współczesnej modzie na sukces za wszelką cenę.

Po raz pierwszy w historii slajdowisk rumuńskich gościć będziemy przedstawicieli środowiska wrocławskiego. I to od razu dwóch .Krzysiek Jaworski przedstawi czterdziestoletni dorobek Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich w Karpatach rumuńskich oraz rekonstrukcję przejścia Karpat Zakrętu z roku 1973. Natomiast Rafał „Gryf” Łoziński w ramach sobotniego przedpołudniowego spaceru w okolice Chatki zademonstruje sposoby rozniecania ognia technikami tradycyjnymi.

Na Karpaty rumuńskie składa się, w zależności od przyjętych podziałów, około 95 pasm i masywów górskich. Z tylu też szczytów złożona jest Korona Gór Rumunii. Czy Polakowi udało się po nią sięgnąć opowie nasz stały bywalec – Jurek Montusiewicz z Lublina, uczestnik pierwszego przejścia Łuku Karpat z 1980 roku. 

Polacy nie tylko zdobywają szczyty Karpat rumuńskich, ale eksplorują ich podziemia. Z działalnością naszych speleologów zapozna wszystkich Bartek Czapski z Krakowa. Jest to ten sam człowiek, który przeprowadził akcję ratunkową w Cetaţile Ponorului w Padişu, mającą na celu ratowanie życia Tomka Smolińskiego. Akcja zakończyła się sukcesem, o czym humorystycznie opowiadał poszkodowany na slajdowisku w 2007 roku. Właśnie dzięki ofiarności Bartka i pozostałych ratowników będziemy mogli obejrzeć w tym roku aż cztery pokazy zdjęć i filmu z penetracji rzadko odwiedzanych miejsc w Rumunii, przygotowane przez Tomka Smolińskiego z Warszawy – niestrudzonego popularyzatora Karpat rumuńskich.

Przyzwyczailiśmy się już do przejść całego Łuku Karpat. Relacje z dotychczas zrealizowanych wypraw oglądaliśmy na Pietraszonce. Mijający rok przyniósł kolejne sukcesy. Kilka z nich wyróżnia się oryginalnością. Wojtek Stolarczyk z Łodzi, Szymon Pietrowski z Aleksandrowa i Krzysiek Mroszczak z Krakowa nie tylko przebyli trasę marszobiegiem w rekordowo krótkim czasie, lecz połączyli krańce Karpat spływając kajakami po wodach Dunaju. Teraz opowiedzą o swoim „Karpackim Wyzwaniu 2013”. Tomek Fryźlewicz z Andrychowa włączył Łuk Karpat do dwuetapowego projektu „Karpatami na Bałkany”, polegającego na górskiej wędrówce z Polski do Albanii. W Chatce zobaczymy rumuńską część jego trasy. Kuba Siudut z Krakowa przedstawi ekstremalną wyrypę na rowerach górskich wzdłuż rumuńskiego odcinka Łuku Karpat zatytułowaną „Carpathian Mountain Challenge”. Znany nam „maratończyk” – Łukasz „Sołtys” Supergan z Warszawy – pięknie zobrazuje i opowie jak tego roku Łuk Karpat samotnie pokonał po raz drugi. Tematykę tę zakończy Piotrek Baranowski z Katowic, który niedawno dołączył do grona zdobywców Łuku Karpat.

Po raz pierwszy na Pietraszonce sięgniemy do najodleglejszej historii. Ula i Artur Jedynak z Ostrowca Świętokrzyskiego wygłoszą ilustrowaną prelekcję poświęconą archeologii Karpat rumuńskich.

Wśród debiutantów znajdą się lubiani przez turystów gospodarze Schroniska na Rysiance – Ania i Witek Wiewióra z Żywca – od lat zamiłowani w Karpatach rumuńskich oraz Józek Haduch z Chrzanowa – doświadczony traper karpacki.

Ze stałych bywalców usłyszymy Staszka Figla z Krakowa – znanego autora przewodników książkowych, m.in. po Rumunii oraz zbioru esejów podróżniczych po tym kraju „Na ścieżkach Mioricy”. Nie zabraknie Olka Dymka z Krakowa – jednego z nielicznych Polaków wśród zawodowych przewodników rumuńskich. O ubiegłorocznym wyjeździe w Góry Trăscău opowie redaktor kultowego almanachu karpackiego „Płaj” – Paweł „Lupa” Luboński z Warszawy. Pod zmienionymi barwami wystąpiJarek „Raketa” Hejdukiewicz, który pokaże materiał zrealizowany wspólnie z Jackiem Ginterem i Jasiem Kowalikiem z SKPG „Harnasie” w Gliwicach.

Jak zwykle organizator imprezy – Darek „Dzida” Czerniak z Gliwic – przygotował nową dawkę slajdów zrobionych na niewydeptanych ścieżkach mniej popularnych zakątków Rumunii. Całość programu dopełnią relacje gospodarzy slajdowiska –Darka Kandzi, Sławka Biernackiego, Mikołaja Walczyka i Mikołaja Labusa z letnich i zimowych wyjazdów AKT „Watra” z Gliwic w interesujące nas góry.

PROGRAM SPOTKANIA:

piątek 06 grudnia 2013

godz. 20:00 otwarcie imprezy

godz. 20:05 Invitaţie în Carpaţi, czyli SKPS w rumuńskich Karpatach 1973-2013 (cyfra) – Krzysiek Jaworski, SKPS, Wrocław 

godz. 21:00 Korona gór Rumunii cz.1 (slajdy) – Jurek Montusiewicz, Towarzystwo Karpackie, Lublin

godz. 22.00 przerwa na kolację

godz. 23:00 Jaskinie w Rumunii (film + cyfra) – Bartek Czapski, Sekcja Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków, Kraków

godz. 23:45 Na zachodzie Karpat Zachodniorumuńskich – Śladami górnictwa na ziemiach Partium (slajdy) – Darek "Dzida" Czerniak, Towarzystwo Karpackie, AKT "Watra", Gliwice 

godz. 01:15 Nasze noce w Rumunii (cyfra) – Ania i Witek Wiewióra, Schronisko na Rysiance, Żywiec

godz. 02:00 przerwa na wietrzenie Saloonu

godz. 02:30 Pierwszy łyk gór Trăscău i rumuńskie rozmaitości (cyfra) – Paweł „Lupa” Luboński, Towarzystwo Karpackie, Warszawa

godz. 03:00 Przez Bihor, Sălaj i Maramureş (cyfra) – Tomek Smoliński, Towarzystwo Karpackie, Warszawa

godz. 03:40 Łuk Karpat po raz drugi (cyfra) – Łukasz "Sołtys" Supergan, Warszawa

godz. 04:40 Łukiem Karpat 2013 (cyfra) – Piotrek Baranowski, Katowice

godz. 05:00 przerwa na chłodzenie rzutnika

godz. 05:15 Krainy Chioar i Lăpuş 2012 (cyfra) – Tomek Smoliński, Towarzystwo Karpackie, Warszawa

godz. 06:00 Karpaty Rumuńskie archeologicznie (cyfra) – Ula i Artur Jedynak,  Towarzystwo Karpackie, Ostrowiec Świętokrzyski

godz. 06:30 Rumunia prowincjonalna (film) – Tomek Smoliński, Towarzystwo Karpackie, Warszawa

godz. 07:10 koniec dnia 1-szego – czas wolny

 

sobota 07 grudnia 2013

godz. 12:00 wycieczka z ogniskiem w okolice Chatki – „Szlakiem przebudowy drzewostanu” 

godz. 13:00 demonstracja rozniecania ognia technikami tradycyjnymi, Polana Czumówki – Rafał „Gryf” Łoziński, Wrocław 

godz. 14:00 przerwa na obiad

godz. 16:00 rozpoczęcie części drugiej

godz. 16:05 Redyk Karpacki 2013 (cyfra i rozmowa z autorem projektu) – Piotr Kohut

Fundacja „Pasterstwo Transhumancyjne, Koniaków

godz. 18:00 przerwa na ochłonięcie

godz. 18:15 Korona gór Rumunii cz.2 (cyfra) – Jurek Montusiewicz, Towarzystwo Karpackie, Lublin

godz. 19:15 Karpackie Wyzwanie 2013 (cyfra) – Wojtek Stolarczyk, Szymon Pietrowski, Krzysiek Mroszczak, Łódź – Aleksandrów – Kraków 

godz. 21:15 Carpathian Mountain Challenge (cyfra) – Kuba Siudut, Kraków

godz. 22:15 przerwa na kolację

godz. 23:15 Én vagyok a magyar – czyli skiturowy śledź (cyfra) 

– Darek Kandzia, Sławek Biernacki i Mikołaj Walczyk, AKT "Watra", Gliwice

godz. 23:45 Apuseni znane i nieznane – Przez wąwozy i turnie do katarakt Bihoru (slajdy) – Darek "Dzida" Czerniak, Towarzystwo Karpackie, AKT "Watra", Gliwice 

godz. 01:15 Karpatami na Bałkany (cyfra) – Tomasz Fryźlewicz, Andrychów 

godz. 02:30 przerwa na wietrzenie głów

godz. 02:45 Nie tylko górskie atrakcje krajoznawcze i ciekawostki na obrzeżach Kotliny Braszowskiej (cyfra) 

– Staszek Figiel, Towarzystwo Polsko-Rumuńskie, Kraków

godz. 03:15 Piatra Craiului i Iezer Păpuşa (cyfra) – Olek Dymek, Towarzystwo Karpackie, Kraków

godz. 03:45 Na kolorowo – czarno-białym tropem. Próba odtworzenia pierwszego polskiego przejścia Karpat

Zakrętu z 1973 r. (cyfra) –  Krzysiek Jaworski, SKPS, Wrocław

godz. 04:45 Cztery dni w Banacie (cyfra) – Tomek Smoliński, Towarzystwo Karpackie, Warszawa 

godz. 05:15 przerwa nad ranem

godz. 05:30 Europa Orient - Szlakiem Cerkwi i Monastyrów (cyfra) – Józek Haduch, PTT i SKPG Kraków, Chrzanów

godz. 06:00 Solno – cerkiewno – górskimi szlakami północnej Rumunii (cyfra) 

– Jarek „Raketa” Hejdukiewicz, Jacek Ginter, Jasiu Kowalik, SKPG „Harnasie”, Gliwice

godz. 06:30 Wyjazd Kursu Turystyki Wszechstronnej – Alpy Rodniańskie i Karpaty Marmaroskie (cyfra) – Mikołaj Labus, AKT „Watra”, Gliwice 

godz. 07:00 koniec dnia 2-giego – czas wolny

 

Organizatorzy zastrzegają prawo do zmian powyższego programu.

Kontakt z organizatorem Dariuszem "Dzidą" Czerniakiem : czerniak@poczta.onet.pl

Najdogodniejsze dojścia do Chatki:  z PKP Wisła-Głębce ok. 2 godz., z przeł. Kubalonka ok. 1 godz., z Istebnej-Zaolzia ok. 40 min.

Więcej informacji na: http://www.akt.gliwice.pl/

 

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9755891
Online right now: 2


Donate