JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

Fotorelacja z wędrówki po Czeskich Karpatach

W ciągu dwóch ostatnich tygodni wędrowaliśmy ze stadem owiec rasy "Valaska" Michała Milerskiego. To była piękna wędrówka.

 Dla mnie było to niesamowite doświadczenie: możliwość przebywania przez całą dobę z owcami, obserwowania tego, co dzieje się w kierdlu, która owca przewodniczy, jakie mają potrzeby. Dużo się nauczyłem od Piotra – mówi Michał Milerski z Nydku, właściciel stada, które Piotr Kohut prowadził przez hale w Czechach. – Na co dzień moje owce pasą się w zagrodach. Największa z nich ma powierzchnię 9 hektarów, więc mają sporo swobody, ale są przyzwyczajone, by respektować płot. Teraz musiały respektować wolę człowieka i to było niezwykle ciekawe: móc obserwować, jak na tę zmianę reagowały.

– To nie był łatwy szlak, bo dało się odczuć skutki prowadzonych kiedyś przesiedleń ludzi ze wsi do miast. Powstały kołchozy i ludzie zagubili dawne umiejętności. Ale spotykaliśmy po drodze na młodych ludzi zaciekawionych tą tradycją i liczymy, że uda się w nich jakoś zaszczepić chęć do jej podjęcia – tym bardziej, że była tu naprawdę bogata tradycja, a pięknych miejsc do wypasu nie brakuje. Szliśmy przez naprawdę piękne hale – mówi Piotr Kohut.

– Dobry z dobrym, a zły – som! Dobrzy ludzie są w Karpatach. Redyk Karpacki pokozoł nom syćkim wielką siłę, urody, przyrody i kultury ludzi Karpat. Ten redyk to była taka pielgrzymka do naszej tożsamości – komentował Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański z Zakopanego.

Fragmenty wypowiedzi z reportażu Aliny Świeży Sobel z Gościa Niedzielnego.

Czytaj więcej  http://bielsko.gosc.pl

Fotorelacja: Michał Milerski

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9757356
Online right now: 3


Donate