JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

Ciesom ocy ciesom owiecki na holi, baca na sałasie, waterka sie poli...

Redyk Karpacki 2013 - wędrowka pasterzy z owcami łukiem Karpat dobiega końca. Ten kilku miesieczny trud, poświęcenie, ale też radość spotkań wielu  dobrych ludzi w krajobrazie gór, przestrzeni pieknych Karpat obudziła nową nadzieję na godne miejsce pasterstwa we współczesnym - komercyjnym, zglobalizowanym świecie. To symboliczne przejscie było też wołaniem o szacunek dla tych, co trwają przez lata na warcie pasterskiego zwyku - przez co chronią piekno hal, polonin i polan  krajobrazu gór. Jakaż radość była w sercach tych, którzy przyszli na Kopieniec w ostatnią niedzielę, by się pomodlić, spotkać i być z bacą na szałasie.
 
Góry ożyły, nuta leciała wysoko, owiecki se zbyrkały, a nasze oczy szczęściem blinkały!
 
Mam nadzieję, że w przyszłosci wspominek o Redyku Karpackim wyzwoli w wielu miejscach Karpat takie spotkania jak to na Kopieńcu w Tatrach. Dziedzictwo wołoskiej kultury będzie się tlić jak zowaternik w szałasie, który świadczy o życiu i tożsamości góralskiej.
 
Krajobraz gór  jest piękny kiedy jest pasterz i są owce. Pielgrzymujmy niejako często do swojej tożsamości z rodzinami i czujmy się odpowiedzialni za NASZ KARPACKI PIĘKNY DOM, który ma też pasterską duszę.
 
Z pozdrowieniem
Szczęść Boże!
Andrzej Gąsienica Makowski
 
 
Podczas wystąpienia -  Andrzej Skupień - Wicestarosta Tatrzański - powiedział:
"Każdy jubileusz, który świętujemy, ma w sobie wiele treści. Z jednej strony - oceniamy to, co minęło, ciesząc się z dobrych chwil i sukcesów. Z drugiej strony - liczymy lata, których nam przybyło i wspominamy ludzi, którzy opuścili nas na zawsze. Tak samo jest jest z naszym tegorocznym Jubileuszem - X Spotkaniem na Kopieńcu dawnych Pasterzy i ich Rodzin. Pożegnaliśmy wielu, którzy  byli z nami na pierwszym spotkaniu - wspomnę chociażby Józefa  Galicę-Greloka, ostatniego bacę na tej Polanie. (...) Nasz Jubileusz odbywa się w szczególnym roku, kiedy przez nasze Tatry przemierzył Karpacki Redyk. To znakomita, śmiała inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem pasterstwa, tradycji, integracji środowisk i zbliżania ludzi związanych z hodowlą owiec. (...) Młody baca z Koniakowa Piotr Kohut wraz z dwoma juhasami z Rumunii i jednym z Ukrainy pokazali hart ducha oraz wielką miłość do wybranego sposobu życia. Rozpalili watrę, przy której ludzie uwierzyli, że pasterstwo może być jeszcze przyszłością naszych regionów."

Foto: A. Kitkowski i AGM

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9757328
Online right now: 2


Donate