JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

Kamesznica - Pasterska Jesień - fotorelacja

W Kamesznicy odbyła się III Pasterska Jesień. Wydarzenie to było okazją do promocji tradycji i zwyczajów pasterskich. W tym roku witano także przybywający do tej miejscowości Redyk Karpacki, na czele którego szedł baca Piotr Kohut z Koniakowa. Przywitała go tu delegacja mieszkańców z sołtysem wsi. Wygłoszono też okolicznościowy tekst przypominający dzieje Kamesznicy:

„Roku Pańskiego 1467 Kamesznica jako jedna z najstarszych wsi na Żywiecczyźnie zostaje wymieniona w spisie dóbr rodziny Komorowskich. Początki jej istnienia związane są z przybyłą z dalekich stron, z odległej Rumunii, ludnością wołoską. Ponad dwieście lad później – roku Pańskiego 1685 Jan Wieoposki, właściciel olbrzymich włości Żywieckich, nadał tytuł własności wieczystej młyna, zarębka i ogrodu nad potokiem Złatna Tomaszowi Jaskowi, wojewodzie wołoskiemu. Andrzej Komoniecki – kronikarz ziem żywieckich tak relacjonuje to wydarzenie: Roku tego od świętego Wojciecha [23. czerwca] na Kamesznicy dwór albo folwark pański postawiono na Tomasza Jaszka, wojewody wołoskiego zarębku, który umarł 14 lutrgo 1720 roku na Kamesznicy. A ten człowiek był bogaty i gospodarz wielki, owiec, statku różnego pełny, mając wiele hal, polan i łąk w Państwie Żywieckim, tylko potomstwa żadnego po mi nie było. Po którym na Pana dziedzicznego grunta jego zabrano i ten zarębek, gdzie najpierw obsadzono urzędnikiem Błażeja Czaputę i Liptowej, chromego, i wieś Kamesznica na pańszczyznę tam obrócono„.

Wieczorem dotarliśmy do końcowego miejsca wędrówki Redyku Polskich Karpatach - na szczyt Baraniej Góry, tutaj odpoczniemy i nabierzemy nowych sił na czeski etap wędrówki.

czytaj więcej na www.owcaplus.pl

 

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9475620
Online right now: 1


Donate