JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

Rajcza - Pasterskie Święto u Źrodeł Soły

W piątek późnym popołudniem Redyk wyruszył z Ujsół do Rajczy. Stefan Jeleśnianski i jego grupa koniarzy bezpiecznie poprowadziła owce wzdłuż rzeki Ujsoły pod LKS Rajcza, a dalej ulicą Górską przez rondo na zbocze góry Compel. W godzinach wieczornych powitaliśmy Redyk w Rajczy. Spotkanie z uczestnikami Redyku z Piotrem Kohutem i jego przyjaciółmi pasterzami przeciągło się do późnych godzin wieczornych. Mogliśmy posłuchać Piotra, który opowiadał o tym jak Redyk przemierzał Łukiem Karpat Rumunie, Ukrainę i Polskę aż do Rajczy. Sobotni poranek, choć rześki przywitał nas słońcem.

Pasterze przygotowywali owce do popasu a organizatorzy przygotowywali sobotnią imprezę. Uroczyste otwarcie nastąpiło o godzinie 10.00 . Sołtys Rajczy z Wójtem Gminy Rajcza otwarli Święto Pasterskie u Źródeł Soły. Głos zaprał Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. Godzina 10.30 to uroczysta Msza Polowa na zboczach góry Compel. Msze prowadził Ks. Kanonik Franciszek Warzecha w koncelebrze z Księdzem Piętką i Księdzem Proboszcze Janem Króżlem z Soblówki.

Po Mszy został odsłonięty symboliczny dzwonek który ma przypominać o tym że Redyk był w Rajczy. Po odsłonięciu dzwonka Sołtys Rajczy wręczył Staroście Tatrzańskiemu i Piotrowi Kohutowi statuetki Ambasadora Karpat. Słowa podziękowania i list gratulacyjny przekazał Piotrowi Kohutowi Adam Banaś Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Podhalan. W imieniu Beskidzkiej Grupy Rozwoju Regionalnego – Beskidy Łączą list gratulacyjny wręczył Bogusław Juzwa. Listy gratulacyjne wręczyła też Pani Poseł Małgorzata Pępek i Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bielsku Białej. Słowa podziękowania dla organizatorów Święta Pasterskiego skierował Radny Rady Gminy Rajcza Jan Janota. Uroczystość na Complu uświetnili swą obecnością Pani Poseł Małgorzata Pępek, Wicewojewoda Piotr Spyra, Wiceprezes Zarządu Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Liwochowski, František Kufa - starosta gminy Koszarzyska Republika Czeska , Andrzej Gąsienica Makowski Starosta Tatrzański, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Regionalny Konserwator Przyrody - Jolanta Prażuch, Pani Danuta Kożusznik - Prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Pani Antonina Górna – Przewodnicząca Rady Kobiet Rejonowego Związku Kółek i organizacji Rolniczych w Bielsku Białej, Przedstawiciele Stowarzyszenia Koliba Państwa Sztrakowie, Śląski ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział w Bielsku Białej- z Dyrektorem Andrzejem Grzybem, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Żywcu z Panią Wiktorią Kasztelnik, Przedstawiciel Kolei Śląskich, Przedstawiciel Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Katowicach, Włodzimierz Lis Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Punkt Żywiec, Płonka Edward - Przewodniczący Rady Powiatu w Żywcu, Grzegorz Figura – Wójt Gminy Radziechowy Wieprz z małżonką, Przedstawiciele Polsko- Ukraińskiej Młodzieżowej Organizacji "Młody Stanisławów" oraz Wojewódzkiego Centrum Turystyki Młodzieży Szkolnej z Iwano- Frankiwska na Ukrainie, Stanisław Noworyta – autora książki Beskidnicy, Prezes GS Rajcza – Józef Lach, Henryk Gazurek Zastępca Wójta Gminy Istebna, Prezes Koła Łowieckiego Głuszec z Rajczy Jan Ficoń. Nie zabrakło na naszym wspólnym Święcie Wójta gminy Rajcza Pana Kazimierza Fujaka, Wice wójta Jerzego Motyki obecna była Sekretarz Urzędu Gminy Rajcza Agnieszka Szczotka, Rade Gminy Rajcza reprezentował Przewodniczący Rady Dariusz Płoskonka z Radnymi :Honoratą Szatanik, Zbigniewem Kośniewskim, Zbigniewem Paciorkiem, Janem Ficoniem i Janem Janotą. Na nasze Święto przybyła też pani Sołtys Soli Aniela Bryś. Licznie reprezentowana była grupa Związku Podhalan Oddział Górali Żywieckich pod Przewodnictwem Prezesa Stanisława Lizaka i Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Adama Banasia.

Imprezę uświetnili Zbójnicy. Potrawy regionalne przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Rajczy pod przewodnictwem Urszuli Kopeć Dopisały też liczne stoiska twórców ludowych z Polski i Słowacji, można było kupić produkty ekologiczne z gospodarstwa ze Skoczowa Były stoiska z książkami i tak można było zakupić „Zwyczaje i obrzędy ludowe na Żywiecczyźnie” J. Gąsiorka i M. Pokusy wydanej przez SSK „Grojcowianie”, Słownik gwary górali żywieckich - Wydawnictwa ŻYWIA, Stanisław Noworyta promował swoją książkę Beskidnicy. Czwarty tom z serii przewodników o Szlakach Papieskich Szlaki Papieskie. Tom 4 - Beskid Żywiecki – Urszuli Własiuk. Uroczystość uświetniły Poczty Sztandarowe , Koła Łowieckiego Głuszec i ZP Oddziału Górali Żywieckich.

Święto pasterskie nie odbyło by się jeśli nie było by pomocy osób zaangażowanych w to wydarzenie. Serdecznie dziękuje za pomoc: Ks. Proboszczowi Franciszkowi Warzecha, Krzysztofowi Dąbrowskiemu , Stefanowi Jeleśniańskiemu i jego grupie, Markowi Hulboj który był przewodnikiem Redyku z Rajczy do Kamesznicy, Jerzemu Motyce oraz druhom z jednostek OSP Rajcza, Rycerka Dolna i Sól, Policjantom z Komisariatu Policji z Rajczy i Policjantom z Komendy Powiatowej z Żywca z wydziału Ruchu Drogowego, Adamowi Banasiowi, Zbigniewowi Kośniewskiemu, szczególne słowa podziękowania kieruje do Gminnego Ośrodka Kultury w Rajczy , pracowników i dyr. Jana Ślęzaka, dziękuje Kołu Gospodyń Wiejskim z Rajczy, Bogusławowi Juzwie i Beskidzkiej Grupie Rozwoju Regionalnego, Michałowi i Piotrowi Bogdał z Rajczy, Beacie i Jacentemu Rybarskim z Soblówki , dziękuje Władzom Samorządowym pod kierownictwem Wójta Gminy Rajcza Kazimierza Fujaka i pracownikom UG Rajcza. Słowa podziękowania kieruje do osób którzy pomagali w przygotowaniu placu gdzie odbyła się impreza , Panu Łukaszowi Nowakowi i Marcinowi Paciorek oraz oddelegowanym pracownikom Urzędu Gminy. Dziękuje Janowi Hulbojowi za obsługę nagłośnienia.

Serdecznie dziękuje wszystkim tym którzy wspomagali nasze działania organizacyjne. Dziękuje wszystkim którzy byli na naszym Święcie, dziękuje mieszkańcom naszej gminy.

Organizatorami Święta Pasterskiego byli:
1. Sołtys i Rada Sołecka Rajczy
2. Gminny Ośrodek Kultury w Rajczy 
3. Parafia Rajcza
4. Gmina Rajcza
5. Koło Gospodyń Wiejskich w Rajczy
6. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich
7. Fundacja Pasterstwo Transhumacyjne

Partnerzy: 
1. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Sarna
2. Koło Wędkarskie Żywiec Zabłocie
3. Kółko Rolnicze w Rajczy
4. Zespół Pieśni i Tańca „Cichowianie” w Soblówce z kapelą „Krucy Tyrk”
5. Stowarzyszenie „Gazdowie Doliny Cichej” w Soblówce
6. Beskidzka Grupa Rozwoju Regionalnego
7. Koło Łowieckie „Głuszec” w Rajczy
8. Ochotnicza Straż Pożarna z Rajczy 
9. Ochotnicza Straż Pożarna z Rycerki Dolnej 
10. Ochotnicza Straż Pożarna z Soli 

Jeszcze raz dziękuje wszystkim którzy byli w Rajczy na Święcie Pasterskim.

Sołtys Rajczy.

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9757650
Online right now: 2


Donate