JQuery Cycle Plugin - Fade In Image

Aktualności - Serwis informacyjny

Konferencja - Pasterstwo Szansą Sądecczyzny - Wierchomla - 31 lipca

Od pokoleń tradycja pasterska była podstawą egzystencji Sądecczyzny budując tożsamość mieszkańców, atrakcyjność turystyczną regionu oraz dając możliwości utrzymania wielopokoleniowych rodzin.

W latach przełomu ustrojowego pojawiły się nowe możliwości dla mieszkańców zarazem zmniejszyła się rynkowa atrakcyjność pasterstwa jako zawodu. Młode pokolenia mieszkańców Sądecczyzny nie były motywowane do podtrzymania tradycji, a brak umiejętności przystosowania się do zmieniającej się rzeczywistości spowodował, że owczarstwo zaczęło umierać. Niewiedza i wynikający z niej strach przed normami unijnymi dodatkowo zniechęcił do kontynuacji gospodarki owczarskiej, która ukształtowała ekosystem rozciągających się przez kilka krajów Unii Europejskiej Karpat.

Jednak bogactwo regionu: górzyste położenie, piękna tradycja pasterska – którą jeszcze pamiętają starsze pokolenia mieszkańców Sądecczyzny, oraz znaczący wzrost atrakcyjności naturalnych produktów i kultury góralskiej w Europie i na świecie, przekonują nas, że pasterstwo jest naturalną bazą do budowania atrakcyjności turystycznej oraz gospodarczej siły naszego regionu. Funkcjonujące jeszcze według starego modelu pasterstwo i nowatorska działalność Romana Kluski – który tworzy swoje bezprecedensowe w skali światowej przedsięwzięcie – daje nam szansę, aby zaprezentować biegunowość i tym samym wyjątkowość gospodarki pasterskiej Sądecczyzny.

Zobacz wiecej na plakacie oraz na www.goralekarpat.pl

Poprzednia stronaMade by All Tech Support - Konrad Kopeć


Home Page

Total visits: 9766003
Online right now: 4


Donate